24.03.2020

Uproszczony wniosek o wsparcie z ZUS

Izabela Ustymenko

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, od wczoraj (23.03) udostępniono uproszczony formularz wniosku o:

 1. odroczenie terminu płatności składek,
 2. zawieszenie spłaty umowy o rozłożenie zadłużenia na raty,
 3. zawieszenie spłaty umowy o odroczeniu terminu płatności składek.

Wniosek jest dostępny dla wszystkich przedsiębiorców, a odroczenie składek lub ich zawieszenie jest możliwe na okres 3 miesięcy. W przypadku odroczenia – chodzi o okresu od lutego do kwietnia 2020 r, a w przypadku zawieszenia – o okres od marca do maja 2020 r.

Wniosek można w szczególności składać elektronicznie lub pocztą. We wniosku trzeba wskazać, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową przedsiębiorcy oraz brak możliwości opłacenia w terminie należności.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, ZUS wyśle do przedsiębiorcy umowę na wskazany przez niego adres e-mail lub pocztą, którą przedsiębiorca powinien podpisać i przekazać z powrotem do ZUS.

 

Rząd deklaruje również wprowadzenie innych ulg dla przedsiębiorców związanych z opłacaniem składek do ZUS. Na ten moment żadne konkretne regulacje nie znalazły się w projekcie ustawy osłonowej, poza wsparciem przewidzianym z FGŚP oraz na podstawie umowy ze Starostą.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Kraków
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

  Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
  Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
  Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl