23.03.2020

Wynagrodzenie postojowe – wypłaty dla pracowników a COVID-19

Marcin Wierzbicki

Ograniczenie funkcjonowania firmy może oznaczać konieczność wypłaty pracownikom tzw. wynagrodzenia postojowego. Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Pracy, pracodawca, który z powodu COVID-19 będzie musiał zamknąć swój zakład pracy albo jego część, powinien wypłacić personelowi wynagrodzenie na szczególnych zasadach.

Oznacza to, że za czas niewykonywania pracy, pracownik otrzyma wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze bez premii, dodatków i innych dodatkowych składników (z wyjątkiem dodatku funkcyjnego).

Ponadto – gdy standardowo pracownik jest wynagradzany wyłącznie prowizyjnie lub akordowo – otrzyma tylko 60% wynagrodzenia. Wynagrodzenie postojowe należy wypłacić także w sytuacji, gdy pracodawca nie ma możliwości polecenia pracownikowi wykonywania pracy zdalnej (przypominamy o ułatwionym trybie kierowania na home office wprowadzonym specustawą ws. COVID-19). Jednocześnie, w czasie przestoju pracodawca ma prawo skierować pracownika do pracy zastępczej. Istotne jednak, aby odpowiadała ona kwalifikacjom pracownika lub co najmniej była do nich zbliżona.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Kraków
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl