13 lipca 2018 r. weszła w życie ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Na jej podstawie z dniem 13.10.2019 r. utworzono Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych prowadzony przez Ministra Finansów. Podmiotami, które muszą zgłosić do Rejestru informacje o beneficjentach rzeczywistych są:
1) spółki jawne;
2) spółki komandytowe;
3) spółki komandytowo-akcyjne;
4) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
5) spółki akcyjne, za wyjątkiem spółek publicznych (które już ujawniają takie informacje)
Do 13.07.2020 r. (termin aktualny na dzień publikacji – może ulec zmianie), spółki zarejestrowane przed 13.10.2019 r. muszą zgłosić do Rejestru następujące dane:
a) dane identyfikacyjne spółki:
i. nazwę (firmę);
ii. formę organizacyjną;
iii. siedzibę;
iv. numer KRS;
v. NIP;
b) dane identyfikacyjne beneficjenta rzeczywistego ORAZ członka organu lub wspólnika uprawnionego do reprezentacji:
i. imię i nazwisko;
ii. obywatelstwo;
iii. państwo zamieszkania;
iv. numer PESEL, a w przypadku jego braku datę urodzenia;
v. informację o wielkości i charakterze udziału lub przysługujących uprawnieniach.
Beneficjentem rzeczywistym jest
1) każda osoba fizyczna, która sprawuje bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółką, poprzez posiadane uprawnienia, które mogą wynikać z okoliczności faktycznych lub prawnych i które umożliwiają wywieranie decydującego wpływu na działanie spółki.
2) osoba w imieniu której są nawiązywane stosunki gospodarcze lub przeprowadzana jest transakcja okazjonalna.
W szczególności są to:
a) osoby posiadające ponad 25% udziałów/akcji w spółce;
b) osoby dysponujące ponad 25% ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym spółki (także jako zastawnik, użytkownik, lub na podstawie porozumień);
c) osoby sprawujące kontrolę nad osobami prawnymi, którym:
i. łącznie przysługuje prawo własności ponad 25% udziałów/akcji w spółce, lub
ii. łącznie dysponują ponad 25% ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym spółki
d) osoby fizyczne sprawiające kontrolę poprzez posiadanie uprawnień podmiotu dominującego w rozumieniu ustawy o rachunkowości (art. 3 ust. 1 pkt 37);
e) w przypadku niestwierdzenia podejrzenia prania brudnych pieniędzy lub finansowania terroryzmu oraz udokumentowanego braku możliwości (lub wątpliwości) ustalenia tożsamości osób fizycznych w sposób określony powyżej są to osoby zajmujące wyższe stanowisko kierownicze.
Zgłoszenia dokonuje osoba uprawniona do reprezentacji spółki za pośrednictwem strony https://www.podatki.gov.pl/crbr/, podpisując je za pośrednictwem platformy ePUAP lub poprzez kwalifikowany podpis elektroniczny. Oświadczenie jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia i musi zawierać klauzulę „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu, nie ma możliwości powierzenia tej czynności innym osobom, jednakże nasza kancelaria może Państwa wesprzeć w przygotowaniu samego zgłoszenia.
Rejestr jest jawny, a informacje z Rejestru będą udostępniane nieodpłatnie; dane w Rejestrze są objęte domniemaniem prawdziwości. Osoba dokonująca zgłoszenia lub zmiany, oraz zobowiązana do jej aktualizacji, ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną zgłoszeniem nieprawdziwych danych lub niezgłoszeniem w terminie zmian danych objętych wpisem do Rejestru.
Spółki, które nie dopełniły obowiązku zgłoszenia informacji do Rejestru w terminie podlegają karze pieniężnej w wysokości do 1.000.000,00 zł.