01.09.2021

Zmiana w przepisach COVIDowych – przedłużenie restrykcji i nowe uprawnienia pracodawcy

Mariusz Purgał

30 sierpnia 2021 r. w Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie o zmianie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Kogo dotyczą nowe ustalenia?

Rozporządzenie przedłuża obowiązujące aktualnie zasady funkcjonowania wybranych miejsc do 30 września 2021. Nowe restrykcje dotyczą: siłowni, klubów fitness, klubów nocnych i dyskotek, kasyn, gastronomii, hoteli, transportu zbiorowego, kin, teatrów, bibliotek, fryzjerów i zakładów kosmetycznych, a także organizacji wydarzeń kulturalnych i sportowych. Przedłużeniu ulegają również dotychczasowe zasady dotyczące zachowywania dystansu, zgromadzeń oraz zasłaniania ust i nosa.

Zmiany w podróży

Nowe ustanowienia dotkną również sektor turystyczny. Rozporządzenie zwalnia z obowiązku odbycia 14-dniowej kwarantanny osoby biorące udział w międzynarodowych konferencjach organizowanych w Polsce przez instytucję państwową lub samorządową. Od września będzie też można zjeść posiłek w pociągu. Zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa w wagonie restauracyjnym będą podobne jak w restauracjach.

Uprawnienia pracodawców

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad projektem ustawy wprowadzającym istotne zmiany w uprawnieniach pracodawcy w zakresie zarządzania niezaszczepionymi pracownikami. Projekt ustawy ma przyznać pracodawcy uprawnienie do sprawdzenia czy pracownik posiada zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, przebyciu choroby lub posiadaniu negatywnego wyniku testu w kierunku zakażeniu wirusem Sars-CoV-2. Zgodnie z założeniami projektu, w przypadku gdy pracownik nie posiada stosownego zaświadczenia, pracodawca będzie mógł skierować pracownika na przymusową pracę zdalną lub wysłać go na urlop bezpłatny.

Zgodnie z założeniami projektu pracodawca będzie miał również dodatkowe uprawnienia w stosunku do osób dopiero rekrutujących się na dane stanowisko. Informacji o zaszczepieniu, przebyciu choroby lub posiadaniu negatywnego wyniku testu będzie można żądać od kandydata na pracownika – już na etapie rekrutacji. W celu weryfikacji danych pracodawca będzie mógł skorzystać z udostępnionej przez rządowe Centum e-Zdrowia aplikacji mobilnej pozwalającej na odczytanie kodów QR zamieszczonych na certyfikatach.

Nie jest jeszcze pewne, w jakiej formie zostanie uchwalona nowa ustawa. Na sejmowych stronach wciąż nie zamieszczono pełnej treści projektu. Pewne jest jednak, że – jeśli założenia autorów projektodawcy zostaną zrealizowane – mogą one diametralnie zmienić funkcjonowanie wielu zakładów pracy.

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Kraków
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl