Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego wprowadziło na znaczną część przedsiębiorców zakaz prowadzenia określonych rodzajów działalności gospodarczej. Najemcy lokali użytkowych zadają sobie pytanie, czy w aktualnej sytuacji dalej muszą płacić wynajmującemu cały czynsz. Umowy najmu mogą regulować zasady wykonywania przez strony zobowiązań w przypadku wystąpienie nadzwyczajnych zdarzeń, takich jak epidemie. W przypadku braku stosownych postanowień, większość najemców będzie mogła skorzystać z przewidzianej w art. 3571 Kodeksu cywilnego klauzuli nadzwyczajnej zmiany stosunków (tzw. rebus sic stantibus). Najemcy muszą w takim wypadku wystąpić do sądu z pozwem o uregulowanie zasad wykonania zobowiązania. W przypadku gdy to wynajmujący wystąpi wcześniej z pozwem o zapłatę czynszu, najemca powinien w odpowiedzi wystąpić z powództwem wzajemnym.
Sytuacja najemców lokali w obiektach handlowych pow. 2000 m2 może dodatkowo uzasadniać wystąpienie przez takich przedsiębiorców z roszczeniami z tytułu wady prawnej lokalu, w szczególności o obniżenie czynszu.
Każdy z powyższych przypadków wymaga jednak analizy postanowień umowy najmu, która może regulować zobowiązania stron w sposób odmienny od rozwiązań przewidzianych w Kodeksie cywilnym.