W związku z uchwaloną nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, począwszy od 31 marca 2020 roku obowiązuje zakaz wypowiadania umów najmu lokali oraz wysokości czynszu w takim lokalu. Zakaz odnosi się zarówno do lokali mieszkalnych, jak również lokali o innym przeznaczeniu i obowiązuje do dnia 30 czerwca 2020 roku.
Ustawodawca przewidział jednak pewne odstępstwa od powyższego zakazu, odnoszące się do:
- wypowiadania umów najmu lokalu mieszkalnego:
- na podstawie art. 11 ust. 2 pkt 1, 3 lub 4 ustawy z dnia z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, tj. w sytuacjach, gdy lokator:
- pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali
- wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela, lub
- używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku;
- najemcy któremu przysługuje tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego, chyba ze najemca nie może z przyczyn od niego niezależnych używać tego lokalu.
- wypowiadania umów najmu lokalu o przeznaczeniu innym niż mieszkalne w związku z:
- z naruszeniem przez najemcę postanowień tej umowy najmu lub przepisów prawa dotyczących sposobu używa tego lokalu;
- koniecznością rozbiórki lub remontu budynku, w którym znajduje się ten lokal.