24.03.2020

Rząd wprowadza zaostrzenie zasad bezpieczeństwa.

Izabela Ustymenko

Na dzisiejszej konferencji Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie nowych zasadach bezpieczeństwa mających na celu walkę z epidemią koronawirusa. Uregulowania dotyczą przede wszystkim możliwości swobodnego przemieszczania się.

 1. Obowiązuje zakaz swobodnego przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi.

Poza zakazem pozostają:

 1. dojazd do pracy dla pracowników, przedsiębiorców, osób prowadzących gospodarstwo rolne, a także przemieszczania się w celu zakupu towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością;
 2. Wolontariat związany z walką z koronawirusem i pomaganiem potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu;
 3. Załatwianie spraw niezbędnych do życia codziennego. Dozwolone będzie udanie się po niezbędne zakupy, lekarstwa, wizyta u lekarza, dojazd, by opiekować się bliskimi, czy też wyprowadzenie psa;
 4. osoby, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym.

Należy mieć na uwadze w związku z powyższymi zwolnieniami z zakazu:

– dozwolone jest przemieszczanie się jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

– w przypadku środku publicznego transportu można korzystania tylko z miejsc siedzących i tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta.

 1. Wprowadzono całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Dopuszczalne są spotkania wyłącznie z najbliższymi.

Zakaz zgromadzeń nie dotyczy działalności zakładów pracy.

 1. ograniczenia w trakcie uroczystości religijnych

W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

 1. Pozostają w mocy wprowadzone dotychczas ograniczenia

– ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej;

– zamknięcie granic oraz obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy

– zawieszenie zajęć w szkołach i na uczelniach

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Kraków
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

  Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
  Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
  Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl