W przedstawionym kilka dni temu projekcie tzw. tarczy antykryzysowej, znalazły się również rozwiązania mające wspomóc zleceniobiorców. Wskazane rozwiązania mają stanowić wyjście naprzeciw potrzebom osób, które są zatrudnione na umowach cywilnoprawnych. Co do zasady ma to być pomoc w postaci jednorazowego świadczenia. Chociaż należy mieć na uwadze, że projekt przewiduje możliwość przyznania świadczenia postojowego przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po raz drugi (przy spełnieniu określonych warunków).
Świadczenie na jakie może liczyć zleceniobiorca to kwota 2 080 złotych (80 % płacy minimalnej), w przypadku osób korzystających z karty podatkowej świadczenie na jakie można liczyć to kwota 1 300 zł (tj. 50 % płacy minimalnej). Warunkiem ubiegania o świadczenie postojowe jest spadek przychodu zleceniobiorcy o co najmniej 15 % w stosunku do poprzedniego miesiąca pod warunkiem jednak, że:
- przychód w poprzednim miesiącu był niższy od 300 % przeciętnego wynagrodzenia (5 227 zł) czyli niższy od 15 681 zł oraz
- osoba ta osiągała wynagrodzenie stanowiące nie mniej niż 50 % kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Kwota świadczenia uzależniona jest od płacy minimalnej, tym samym zleceniobiorca może otrzymać kwotę niższą, od płacy którą wcześniej otrzymywał.
Zgodnie z treścią przedstawionego projektu tarczy antykryzysowej, wypłata świadczenia ma nastąpić w terminie 30 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności do jego przyznania, czyli złożenia kompletnego wniosku. Wniosek należy złożyć za pośrednictwem zleceniodawcy.