Zaledwie po tygodniu od wejścia w życie tzw. „tarczy antykryzysowej” rząd skierował do Sejmu projekt ustawy określanej mianem „tarczy 2.0”, która obejmować ma między innymi regulacje uzupełniające pomoc dla przedsiębiorców.
Projekt zakłada istotną rolę Agencji Rozwoju Przemysłu, która ma oferować instrumenty wspierające płynność finansową przedsiębiorstw. Na pomoc liczyć będzie mogła między innymi branża transportowa, która będzie mogła ubiegać się o finansowanie leasingu floty.
Rozszerzona zostanie możliwość ubiegania się o pożyczkę. Możliwość ta ma dotyczyć także mikroprzedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników.
Projekt ustawy przewiduje opcję zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców, którzy zatrudniają do 49 pracowników. Jednakże płatnicy zatrudniający od 10 do 49 osób podlegających ubezpieczeniom społecznym zostaliby zwolnieni z opłacania składek w wysokości 50% łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc.
„Tarcza 2.0” zawiera także nowe regulacje w zakresie świadczenia postojowego dla przedsiębiorców
i osób wykonujących umowy cywilnoprawne. Projekt przewiduje wprowadzenie możliwości ponownego przyznania tego świadczenia, nie więcej niż trzykrotnie, pozostawiając jednocześnie Radzie Ministrów możliwość podjęcia decyzji o ewentualnych kolejnych wypłatach w drodze rozporządzenia.