30 sierpnia 2021 r. w Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie o zmianie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Kogo dotyczą nowe ustalenia?
Rozporządzenie przedłuża obowiązujące aktualnie zasady funkcjonowania wybranych miejsc do 30 września 2021. Nowe restrykcje dotyczą: siłowni, klubów fitness, klubów nocnych i dyskotek, kasyn, gastronomii, hoteli, transportu zbiorowego, kin, teatrów, bibliotek, fryzjerów i zakładów kosmetycznych, a także organizacji wydarzeń kulturalnych i sportowych. Przedłużeniu ulegają również dotychczasowe zasady dotyczące zachowywania dystansu, zgromadzeń oraz zasłaniania ust i nosa.
Zmiany w podróży
Nowe ustanowienia dotkną również sektor turystyczny. Rozporządzenie zwalnia z obowiązku odbycia 14-dniowej kwarantanny osoby biorące udział w międzynarodowych konferencjach organizowanych w Polsce przez instytucję państwową lub samorządową. Od września będzie też można zjeść posiłek w pociągu. Zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa w wagonie restauracyjnym będą podobne jak w restauracjach.
Uprawnienia pracodawców
W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad projektem ustawy wprowadzającym istotne zmiany w uprawnieniach pracodawcy w zakresie zarządzania niezaszczepionymi pracownikami. Projekt ustawy ma przyznać pracodawcy uprawnienie do sprawdzenia czy pracownik posiada zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, przebyciu choroby lub posiadaniu negatywnego wyniku testu w kierunku zakażeniu wirusem Sars-CoV-2. Zgodnie z założeniami projektu, w przypadku gdy pracownik nie posiada stosownego zaświadczenia, pracodawca będzie mógł skierować pracownika na przymusową pracę zdalną lub wysłać go na urlop bezpłatny.
Zgodnie z założeniami projektu pracodawca będzie miał również dodatkowe uprawnienia w stosunku do osób dopiero rekrutujących się na dane stanowisko. Informacji o zaszczepieniu, przebyciu choroby lub posiadaniu negatywnego wyniku testu będzie można żądać od kandydata na pracownika – już na etapie rekrutacji. W celu weryfikacji danych pracodawca będzie mógł skorzystać z udostępnionej przez rządowe Centum e-Zdrowia aplikacji mobilnej pozwalającej na odczytanie kodów QR zamieszczonych na certyfikatach.
Nie jest jeszcze pewne, w jakiej formie zostanie uchwalona nowa ustawa. Na sejmowych stronach wciąż nie zamieszczono pełnej treści projektu. Pewne jest jednak, że – jeśli założenia autorów projektodawcy zostaną zrealizowane – mogą one diametralnie zmienić funkcjonowanie wielu zakładów pracy.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!