Gospodarka zarówno w Polsce jak i na świecie odczuła bardzo dotkliwe konsekwencje związane z wystąpieniem wirusa SARS-CoV-2. Polski Fundusz Rozwoju ma przeznaczyć blisko 100 mld złotych na program pomocowy w ramach stworzonej przez rząd Tarczy Antykryzysowej. Program został podzielony na 3 filary: pomoc dla mikrofirm, dla małych i średnich oraz dla dużych firm.
Z pomocy przeznaczonej dla sektora MŚP mogą skorzystać firmy, które:
- zatrudniają od 10 do 249 pracowników,
- posiadają maksymalny obrót w granicach 50 mln euro lub których suma bilansowa nie przekroczyła 43 mln euro,
- odnotowały spadek obrotu w wysokości co najmniej 25 % obliczonych w dowolnym miesiącu po 1 lutym 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca w 2019 roku,
- odczuły zakłócenia w funkcjonowania przedsiębiorstwa na skutek wystąpieniem wirusa SARS-CoV-2,
- nie zostały objęte postępowaniem upadłościowym lub likwidacyjnym albo wobec, których nie zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne,
- na dzień 31 grudnia 2019 r. prowadziły działalność gospodarczą,
- nie zalegały z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne (rozłożenie płatności na raty lub jej odroczenie nie jest uznawane za zaległość).
Należy pamiętać, że pożyczka nie może zostać przeznaczona na dowolny cel. Pomoc, z pewnymi wyłączeniami, może być przeznaczona jedynie na:
- pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej,
- spłatę kredytów,
- rozliczenia z podmiotami powiązanymi,
- zwrot: na warunkach określonych w Programie i umowie subwencji.
Przedmiotowa pożyczka stanowi pomoc o charakterze częściowo bezzwrotnym. Oznacza to, że przedsiębiorca w przypadku spełnienia warunków przewidzianych przez program pomocowy może ubiegać się o umorzenie, aż 75 % wartości uzyskanej pożyczki, co czyni przedmiotowy program bardzo atrakcyjnym.
Aby móc skorzystać z możliwości zwrotu jedynie części otrzymanego świadczenia pieniężnego z PFR, przedsiębiorca obowiązany jest do:
- kontynuacji prowadzenia przez siebie działalności (umorzenie do 25 % uzyskanych środków),
- poniesienia straty na sprzedaży (umorzenie do 25 % uzyskanych środków),
- utrzymania średniego zatrudnienia (umorzenie do 25 % uzyskanych środków).
Program pomocowy oczekuje na notyfikację Komisji Europejskiej, zgodnie z zapowiedziami powinien ruszyć najpóźniej do końca kwietnia 2020 r.