Od dziś obowiązują nowe przepisy dotyczące szybkiej restrukturyzacji. Wprowadzone udogodnienia są związane z walką ze skutkami epidemii COVID-19 i obowiązują do czerwca 2021 r.
Nowelizacja wprowadza możliwość efektywnego przeprowadzenia postępowania o zatwierdzenie układu przy uzyskaniu ochrony przed działaniami ze strony wierzycieli, zwłaszcza w zakresie prowadzenia egzekucji.
To co przedsiębiorca, który znalazł się w trudnej sytuacji finansowej i jest niewypłacalny lub zagrożony tym stanem, będzie musiał uczynić, to zawrzeć umowę z doradcą restrukturyzacyjnym, który będzie pełnił funkcję nadzorcy układu. Następnie przedsiębiorca obwieszcza w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, że otwiera postępowanie o zatwierdzenie układu, a nadzorca układu zawiadamia o tym fakcie sąd restrukturyzacyjny.
Dzień obwieszczenia jest dniem otwarcia postępowania o zatwierdzenie układu. Z tym dniem przedsiębiorca uzyskuje ochronę przed postępowaniami egzekucyjnymi dotyczącymi zobowiązań objętych układem, także co istotne zabezpieczonych rzeczowo np. zastawem lub hipoteką. Egzekucje na czas restrukturyzacji ulegają zawieszeniu, a nowe nie mogą być wszczęte. Co więcej, przedsiębiorca będzie także chroniony przed wypowiedzeniem niektórych umów kluczowych dla prowadzenia działalności gospodarczej jak, np. najmu, dzierżawy czy leasingu.
Postępowanie o zatwierdzenie układu będzie prowadzone w oparciu o przepisy prawa restrukturyzacyjnego, ale w dużej mierze bez udziału sądu. To doradca restrukturyzacyjny będzie pełnił rolę nadzorcy układu i wykonywał większość zadań we współpracy z przedsiębiorcą. Przedsiębiorca po obwieszczeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, pod nadzorem nadzorcy układu będzie samodzielnie zbierał od wierzycieli głosy w sprawie układu na piśmie. To nadzorca będzie mógł zwołać zgromadzenie wierzycieli w celu przeprowadzenia głosowania nad układem, również w formie telekonferencji. Na przeprowadzenie wszystkich niezbędnych czynności będzie tylko cztery miesiące, w ciągu których musi wpłynąć do sądu restrukturyzacyjnego wniosek o zatwierdzenie układu.
Wprowadzone rozwiązania mają usprawniać proces naprawczy i zapewnić dalsze funkcjonowanie przedsiębiorcom dotkniętym skutkami epidemii.
Zobacz również
-
01.09.2021
Zmiana w przepisach COVIDowych – przedłużenie restrykcji i nowe uprawnienia pracodawcy
30 sierpnia 2021 r. w Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie o zmianie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie…
-
02.07.2021
Jak zgodnie z RODO przetwarzać dane o szczepieniach?
6 czerwca 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów…
Kontakt
Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Kraków
Warszawa