Projekt ustawy pomocowej przewiduje oprócz dofinansowania z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, również wsparcie możliwe do uzyskania poprzez zawarcie umowy ze starostą na podstawie złożonego wniosku. Projektowane dofinansowanie będzie dotyczyło części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych składek na ubezpieczenia społeczne.
O pomoc mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorcy, mali i średni przedsiębiorcy. Szczegółowe rozwiązania przewidziano także dla przedsiębiorców nie zatrudniających pracowników nieco inne niż w przypadku pracodawców.
Wsparcie w zakresie wynagrodzeń i składek ZUS przewidziano w przypadku, gdy wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19. Wymiar dofinansowania, zgodnie z projektem, ma być uzależniony od wysokości spadku obrotów:
– co najmniej 30 proc. – iloczyn liczby pracowników i 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia,
– co najmniej 50 proc. – iloczyn liczby pracowników i 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia,
– co najmniej 80 proc. – iloczyn liczby pracowników i 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia,
Dofinansowanie może być przyznane na okres 6 miesięcy w przypadku mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców, a w przypadku średnich przedsiębiorców na okres 3 miesięcy.
Warunkiem otrzymania dofinansowania będzie złożenie stosownego wniosku, zawarcie umowy ze starostą oraz składanie oświadczeń o stanie zatrudnienia.
Co istotne, przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.