15.05.2020

Projekt ustawy ws. wsparcia dla najemców nieruchomości

Izabela Ustymenko

W ostatnich dniach Ministerstwo Rozwoju poinformowało o przygotowywanym projekcie ustawy, który zakłada możliwość ubiegania się przez najemców o uzyskania pomocy w zakresie spłaty czynszu najmu. Proponowana pomoc miałaby dotyczyć osób wynajmujących wyłącznie lokale mieszkalne.

Projekt ustawy zakłada możliwość uzyskania dodatku mieszkaniowego powiększonego o uzupełniającą dopłatę, która faktycznie może wynosić nawet 1.500 złotych. Najemca pragnący skorzystać z pomocy w spłacie czynszu będzie mógł ubiegać się o przyznanie dodatku mieszkaniowego powiększonego o dopłatę jeżeli spełni następujące warunki: (i)  jego średni miesięczny dochód w okresie 3 miesięcy przed złożeniem takiego wniosku jest o co najmniej 25% niższy niż taki dochód w 2019 r. (porównanie na podstawie deklaracji podatkowej), (ii) był najemcą lokalu mieszkalnego przed 14 marca 2020 r., (iii) nie przysługiwał mu już wcześniej taki dodatek mieszkaniowy.

Zgodnie w przedstawionym projektem ustawy, pomoc dla najemców nie będzie mogła przekroczyć 75% miesięcznego czynszu, a w każdym przypadku nie więcej niż 1.500 złotych. Stosowne wnioski najemca będzie mógł składać we właściwym urzędzie gminy.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Kraków
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl